Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu

Znajdujące się przy placu Nankiera, w kościele św. Klary i św. Jadwigi, Mauzoleum Piastów Śląskich jest jedynym tego rodzaju obiektem we Wrocławiu. To właśnie tutaj można na żywo zetknąć się z wielowiekową historią miasta obejmującą również czasy piastowskie.

Losy Wrocławia związane są również z historią Piastów. Kilkoro spośród śląskich władców dynastii Piastów zostało pochowanych kaplicy św. Jadwigi, która udostępniona jest obecnie dla zwiedzających.

Historia Mauzoleum Piastów Śląskich

Pierwotnie w tej właśnie lokalizacji działał klasztor klarysek, który został ufundowany w 1270 roku przez księżną Annę, wdowę po Henryku Pobożnym. Już od XIV wieku rozpoczęto tutaj pochówki Piastów Wrocławskich i ich rodzin.

W murach klasztoru znajdują się dwie świątynie, a mianowicie południowa, która działa pod wezwaniem św. Jadwigi, przy której znajdowała się kiedyś boczna kaplica kościoła. św. Klary. Teraz jest to główna świątynia klasztoru, ponieważ nawa główna kościoła została zniszczona w trakcie wojny – wtedy podjęto także decyzję o przekształceniu jej w Mauzoleum.

Aktualnie w Mauzoleum prezentowane są płyty nagrobne: Henryka III Białego, Henryka V Grubego i Henryka VI Dobrego, ostatniego z wrocławskich książąt, a także kilkunastu książęcych córek i księżnej Anny, która w XIII wieku sprowadziła do Wrocławia zakon św. Klary.

Interesującym eksponatem jest także urna z sercem księżniczki Karoliny, ostatniej Piastówny, która zmarła w 1707 roku.

Mauzoleum Piastów Śląskich – zwiedzanie

Mauzoleum Piastów Śląskich położone jest w kościele św. Klary i św. Jadwigi, na terenie szkoły katolickiej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Eksponaty można oglądać w nawie głównej kościoła.