Stary Cmentarz Żydowski – zwiedzanie Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu

Wrocław jest pełen klimatycznych miejsc, które często pomijane są podczas zwiedzania miasta. Jednym z nich niewątpliwie jest Muzeum Sztuki Cmentarnej, które położone jest na Starym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Ślężnej.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu obejmuje łącznie powierzchnię o ponad 4,6 hektarach. Na jego obszarze znajduje się przeszło 12 tysięcy nagrobków.

Można zobaczyć tu groby Żydów mieszkających we Wrocławiu, ale także przybyłych do niego z różnych zakątków Polski i świata, między innymi z Warszawy, Gdańska, Hamburga czy Bostonu. Jest to również miejsc pochówku wielu znanych osób z Wrocławia oraz odgrywających dużą rolę w ówczesnej Europie.

Na szczególną uwagę na cmentarzu zasługują wyjątkowe grobowce, wśród których znajdują się także te wzorowane na w stylu egipskim czy mauretańskim.

Aktualnie na cmentarzu nie prowadzi się już pochówków – ostatni miał miejsce w 1942 roku. Od 1988 roku miejsce można odwiedzać jako Muzeum Architektury Cmentarnej. Obecnie stanowi ono Muzeum Sztuki Cmentarnej i jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Jak zwiedzić Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu?

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Ślężna 37/39

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10:00-18:00 (w zimie do zmroku)

Cennik biletów:

  • bilet ulgowy: 10 zł
  • bilet normalny: 15 zł
  • bilet grupowy: 10 zł od osoby (grupa powyżej 20 osób)
  • bilet rodzinny: 30 zł

W czwartki – wstęp wolny.

Organizowane jest także bezpłatne zwiedzanie cmentarza z przewodnikiem. Aktualne terminy można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Sztuki Cmentarnej.