Zabytki Wrocławia – wieża ciśnień przy alei Wiśniowej

Przyciąga wzrok od razu i wzbudza wiele pytań. Kiedy została wybudowana? Jaki jest jej cel? Czy nadal działa? Wieża ciśnień przy alei Wiśniowej to jeden z interesujących zabytków Wrocławia, o którym warto wiedzieć więcej.

Znajdująca się przy alei Wiśniowej wieża ciśnień we Wrocławiu jest zabytkiem bardzo lubianym przez turystów – głównie ze względu na swój bajkowy wygląd. Chociaż obecnie nie jest udostępniona dla zwiedzających, to jednak podczas oglądania miasta warto zwrócić na nią uwagę.

Historia wieży ciśnień przy Wiśniowej we Wrocławiu

Wieża ciśnień została zbudowana w latach 1903-1904 zgodnie z projektem Karla Klimma – niemieckiego architekta, który działał we Wrocławiu i okolicach. Był również projektantem nowego schroniska na szczycie Ślęży.

Budynek został postawiony na południowych obrzeżach miasta i oprócz swojej głównej funkcji, czyli utrzymywania prawidłowego poziomu ciśnienia wód, służył również jako punkt widokowy.

Wysoka na 62 metry wieża posiada galerię widokową na wysokości 42 metrów, z której można było nie tylko zobaczyć panoramę miasta, ale również odległą Ślężę czy Karkonosze przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

W trakcie oblężenia Wrocławia wieża pełniła ważną rolę – była punktem obserwacyjnym do kierowania ogniem. Po zakończeniu działań II wojny światowej aż do lat dziewięćdziesiątych nie była konserwowana, chociaż jej zbiorniki były używane jeszcze w latach osiemdziesiątych.

Wrocławska wieża ciśnień współcześnie

W latach dziewięćdziesiątych wieża ciśnień położona przy alei Wiśniowej we Wrocławiu została wykupiona przez prywatną firmę. Założono w niej wtedy kompleks restauracji o takiej samej nazwie, czyli „Wieża Ciśnień”.

Niestety, na chwilę obecną wieża ciśnień nie jest udostępniona dla zwiedzających. Nie działa tam także restauracja. Prywatny właściciel jest gotowy do odsprzedaży zabytku za niebagatelną sumę wynoszącą aż 3 miliony euro.